LIST: 2018 Oscar Winners

Who won big at the 90th Annual Academy Awards?  Who (maybe) got snubbed?  Check out our list of winners!

Best Picture
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
“The Post”
“The Shape of Water” - WINNER
“Lady Bird”
“Get Out”
“Call Me By Your Name”
“Phantom Thread”
“Darkest Hour"

Best Actress in a Leading Role
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” - WINNER
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Meryl Streep, “The Post”

Best Actor in a Leading Role
Gary Oldman, “Darkest Hour” - WINNER
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Denzel Washington, "Roman J. Israel, Esq."

Best Director
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water” - WINNER
Jordan Peele, “Get Out”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

Actress in a Supporting Role
Allison Janney, “I, Tonya” - WINNER
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”

Actor in a Supporting Role
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” - WINNER
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Animated Feature Film
“Coco” - WINNER
“Loving Vincent”
“The Breadwinner”
“Boss Baby”

Best Original Song
“Remember Me,” “Coco” - WINNER
“Mighty River,” “Mudbound”
“This Is Me,” “The Greatest Showman”
“Mystery of Love,” “Call Me By Your Name”
“Stand Up for Something,” “Marshall”

Best Adapted Screenplay
“Call Me By Your Name,” James Ivory - WINNER
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter and Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank, James Mangold and Michael Green

Best Original Screenplay
“Get Out,” Jordan Peele - WINNER
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Best Foreign Language Film
“A Fantastic Woman” - WINNER
“The Square”
“The Insult”
“On Body and Soul”

Best Documentary
“Faces Places”
“Strong Island”
“Last Men in Aleppo”
“Icarus” - WINNER
“Abacus: Small Enough to Jail”

Best Documentary Short Subject
“Heaven Is a Traffic Jam on the 405” - WINNER
“Knife Skills”
“Traffic Stop”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049,” Roger Deakins - WINNER
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
“Dunkirk,” Hoyte Van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

Best Production Design
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry - WINNER
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner
“Dunkirk,” Nathan Crowley
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood

Best Film Editing
“Dunkirk,” Lee Smith - WINNER
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” John Gregory
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Baby Driver,” Jonathan Amos and Paul Machliss
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel

Best Original Score
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat - WINNER
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams

Best Visual Effects
“War for the Planet of the Apes”
“Blade Runner 2049” - WINNER
“Star Wars: The Last Jedi”
“Guardians of the Galaxy Vol. 2”
“Kong: Skull Island”

Best Costume Design
“Phantom Thread,” Mark Bridges - WINNER
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Best Sound Editing
“Baby Driver”
“Dunkirk” - WINNER
“Blade Runner 2049”
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

Best Sound Mixing
“Dunkirk” - WINNER
“The Shape of Water”
“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Star Wars: The Last Jedi”

Best Animated Short Film
“Dear Basketball” - WINNER
“Negative Space”
“Garden Party”
“Revolting Rhymes”

Best Live Action Short Film
“My Nephew Emmett”
“DeKalb Elementary”
“The Silent Child” - WINNER
“Watu Wote / All of Us”
“The Eleven O’Clock”

Best Makeup and Hair Styling
“Darkest Hour” - WINNER
“Victoria and Abdul”

Blogger Erica Banas has a weird affinity for award shows and acceptance speeches.  If she is ever in need of a good cry, she watches Tom Hanks' Oscar acceptance speech for Actor in a Leading Role for his performance in 'Philadelphia.'